AYLA SAN için Yazılan Yazılar

 

.

Yazının büyük hali >>>

***

Yazının büyük hali >>>

***

Başkentte Yeni Dergisi 2016-12'de çıkan Böbrek Hastalıklarına Adanmış Bir Hayat başlıklı yazı:

Yazının büyük hali >>>

***

Yazının büyük hali >>>

 

 

 Vizyon dergisinin Mayıs 2016 tarihli sayısında Ayla San ile yapılan söyleşi:

.

Yazının PDF'si -->>

 

 

Yazının büyük hali >>>

 

Yazının PDF'si -->>

 

 

Yazının PDF'si -->>

 

 

Yazının PDF'si -->>

 

***

BİR TARİH İNSANA AÇIK MEKTUP

 

Yıllardır hep Nefrolojiyi yazdınız, biz okuduk. Yazdıklarınızı okuyarak Nefrolojinin Türk Tıp Tarihi içindeki yerini daha iyi kavradık; önemini anladık. Belki de işin içinde olduğumuzdan, içinden bizim göremediğimiz boyutları siz bize gösterdiniz. Daha iyisinin olabilmesi için hep uyaran, dikkat çeken faaliyetlerde bulundunuz. Ne iyi ettiniz!

 

Prof. Dr. Ayla SAN ile 22 yıl kadar önce (1980) İstanbul’da bir Türk Nefroloji Derneği toplantısında tanıştım. Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde görevliydi. Çok içten, samimi, insan canlısı ve en önemlisi çalışma azmiyle Nefroloji çevrelerinde sevilen, sayılan bir profesördü. Bu popülerliği çıkardığı Renaliz dergisi ile daha da arttı. Öyle ki, Türkiye geneline hitap eden ve Nefroloji alanındaki gelişmeleri, haberleri, toplantıları, kongreleri, hasta ve hemşire köşeleri ile güncel olayların çok çeşitli boyutlarını Nefrologların ayağına getiren bir dağarcıktı Renaliz – ve hala öyle-.

 

Bu kaliteli çalışma herkes tarafından takdirle karşılandı ve Ayla San ismi çalışkanlıkla özdeşleştirilmişti. Renaliz’in dikkat çeken bir diğer yönü de az önce bahsettiğim hasta ve hemşire köşeleri idi. Bu bilim yapmaktır anlayışından çok o bilimi yapma koşullarından biri olan hekim-hasta ilişkisi ve emektar hemşireler bir kenara itilmemiş aksine çabanın, çalışmaların tam da içinde, merkezinde yer almaktaydı. Renaliz’in hasta anılarını gözyaşları içinde ya da tebessümle okurken ne kadar büyük bir hizmete yaşamımı adadığımı bir kez daha anlardım. Kuşkum yok ki, o köşeleri okuyup benimle aynı düşünceyi paylaşmayan Nefroloji emekçisi olmasın…

 

Böylesine bir kopmaz bağ ile yama şeklini Nefrolojiye gönül vermek olarak belirlemiş ender kişilerden biri işte Ayla San. Gönül vermekten de öte, kendisi maddi ve manevi tüm gücünü, özünü diyalize ve diyaliz hastalarının rehabilitasyonuna adamıştır. Bugün kendisinin başkanı olduğu Anadolu Böbrek Vakfı, bilimsel çalışmaların yanı sıra hastalara uzanan bir şefkat eli değil midir?

 

Tüm gücüyle uzun yıllar üzerinde çalıştığı ve Nefroloji için bir başeser olan Dünden Bugüne Diyaliz Ansiklopedisi niteliği, hacmi ve kapsamlı araştırma verileri ile vazgeçilmez bir kaynakçadır. Bu yıl yayımlanan Türk Nefroloji Tarihi’ni de aynı vazgeçilmezler içine koymak gerekir. Ayla San’ın yayınlarını bu sayfalara sığdırmak gerçekten zor.

 

Bu mektupta sadece bilimsel kişiliğinize yer vermek haksızlık olacaktır. Ayla San sadece bir doktor, bir profesör değil; bir çevreci, profesyonel bir kaynakçı; bir doğasever ve fotoğraf sanatçısıdır. Fotoğrafları pek çok ödüle layık görülmesinin yanı sıra çeşitli sergilerde sergilenmiş, ayrıca kendisi de kişisel sergiler açmıştır. Sadece doktorluğuna, insan ilişkilerine değil; doğaya olan saygısını da sanatsal bir yolla ifade ettiği için bambaşka bir insandır. Gümüşhane ve Erzurum’un doğal güzelliklerini tanıtmakta gösterdiği gönüllü çabalar bir yana şu an yaşadığı Ankara’nın betonlaşmış şehir merkezine doğan güneşi bile bir başka göstermektedir görmesini bilen gözlere.

 

Sizi bu sayfalara sığdırmak çok zordu gerçekten. Verimlilik üzerine kurulmuş yaşantınız, başarmayı ve çalışmayı seven biri olarak simgeleşti gözümüzde. Nefroloji ailesinin bir ferdi olarak sizin daha uzun yıllar başarı ile Nefrolojimize hizmet etmenizi dilerim.

 

                                      

                                         A.Mübeccel Akyüz

                                                Türk Nefroloji Derneği Yönetici Sekreteri

(Renaliz 11-12, Yıl:4, 1 Mayıs 2002- 1 Ocak 2003, Sayfa:12)

 

***

 

 

Yeni Gün Gazetesi

Fotoğrafla Bilimi Estetize Ediyor

Copyright (c) 2000 anadolubv.org.tr. Tüm Hakları Saklıdır.