DÜNYA BÖBREK GÜNÜ / 2013 'DEN GÖRÜNTÜLER

 

ANADOLU BÖBREK VAKFI’NIN 2013 DÜNYA BÖBREK GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

 

Ufuk Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen Dünya Böbrek Günü’nün 14 Mart’a rastlaması ile daha gururlu bir gün olmuştur.

 

Bilimsel Kongremizin açılışında günün anlam ve önemine uygun olarak “Tarihsel Süreç İçinde Hastanelerimiz” konulu saydam gösterimi Prof.  Dr. Ayla San tarafından sunulmuştur. Bunu takip eden oturumun başkanlıklarını Prof. Dr. Şali Çağlar ve Prof. Dr. Kenan Keven yapmışlar, oturumda  “Akut Böbrek Hasarında Yeni Görüşler” (Prof. Dr. Ali Akçay), Akut Böbrek Hasarında Erken Tanı ve Tedavi” (Prof. Dr. Galip Güz) konularına yer verilmiştir. Prof. Dr. Çetin Turgan ve Prof. Dr. Abdülgaffar Vural’ın oturum başkanlığı yaptığı toplantıda ise “Yayımlanmış Akut Böbrek Hasarı Olgularının Genel Değerlendirmesi” (Prof. Dr. Ayla San) ve “Vaka Sunumları” (Doç. Dr. Beril Akman) yapılmıştır. Oturum başkanları olarak Prof. Dr. Ayla San ve Prof. Dr. Mehmet Deniz Aylı’nın katıldıkları “Akut Böbrek Hasarına Yaklaşım” konulu yuvarlak masa toplantısında ise “Yoğun Bakım Hastalarında” (Doç. Dr. Yakup Ekmekçi), “Acil Serviste” (Doç. Dr. Başol Canbakan), “Doğal Afetlerde” (Doç. Dr. İhsan Ergün), “Cerrahi İşlem Sonrası” (Doç. Dr. Fatih Dede), “İlaçlar ve Kontrast Madde Kullanımlarında” (Doç. Dr. Tayfun Eyileten) konuları ele alınarak günümüzde neler yapılması gerektiği üzerinde durularak hedefler belirlenmeye çalışılmıştır.

 

Bunu takip eden sürede “Tarihsel Süreç İçinde Hastanelerimiz” konulu fotoğraf sergisi Prof. Dr. Ayla San ve Prof. Dr. Adnan Ataç tarafından açılmış, kokteyl ve canlı müzik eşliğinde oldukça renkli bir atmosfer oluşturulmuştur.

 

Sosyal aktivitelerimiz ise 10.00- 20.00 saatleri arasında Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ve hemşireleri ile birlikte  CEPA ve KENTPARK’ta Akut Böbrek Hasarı yönünden bilgilendirme, tansiyon ve kan şekeri ölçümü standı ve Dünya Böbrek Günü’nün  “Akut Böbrek Hasarına Son” sloganı ile halk üzerinde yapılan anket çalışmasıdır. Anket çalışmamıza 336 kişi katılmıştır, ayrıca organ bağışı üzerine bilgilendirme çalışmaları, bağış kartlarının dağıtılması Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerimiz tarafından gerçekleştirilmiştir.

 

Her açıdan günün anlamına uygun bir Dünya Böbrek Günü olmuş, dolu dolu faaliyetlerimizle bu gün amacına ulaşmıştır.