.

 11 MART 2010 DÜNYA BÖBREK GÜNÜ


Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde düzenlediğimiz Dünya Böbrek Günü büyük yankı uyandırmıştır. Olağanüstü bir ilgi görmüştür. Sabah saat 9.30'da İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu ile başlayan açılışı Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emin TEKELİ'nin yaptığı konuşma takip etmiştir. Ardından Anadolu Böbrek Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ayla SAN ilişikteki konuşmayı yapmıştır. Dernekler adına da Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Sevim GÜLLÜ bir konuşma yapmışlardır. Organ Bağışı konulu Akyurt Çocuk Korosu'nun söylediği şarkının CD gösterimini takiben, Prof. Dr. Ayla SAN'ın fotoğraflarından oluşan "Kentleşen Doğa ve Niyagara" konulu saydam gösterimi yapılmıştır. Saat 11.00'dan itibaren panellere geçilmiştir;
Türkiye'de Kronik Böbrek Hastalığı ve Diyabet Sorunlarının Boyutu: CREDIT Çalışması: Prof. Dr. Kenan ATEŞ, Diyabetik Nefropati Nedir?: Prof. Dr. Yunus ERDEM, Diyabet ve Diyabetik Nefropatinin Artış Nedenleri: Prof. Dr. Neslihan BAŞÇIL TÜTÜNCÜ, Diyabetik Nefropatide Hipertansiyonun Kontrolü: Prof. Dr. Kayser ÇAĞLAR, Diyabetik Nefropatiyi Önleme Yolları ve Gliseminin Kontrolü: Prof. Dr. Nuri ÇAKIR, Diyabet ve Böbrek Konusunda Halka Yönelik Anket Değerlendirmesi: Dr. Hilal Tunçer YILMAZ, Diyabet ve Böbrek Konusunda Tıp Öğrencileri Bilgi Değerlendirmesi: Dr. Şahin DOĞANAY.
Saat 11.00-12.30 saatleri arasında gerçekleştirilen 1. Türkiye Yaban Hayatı Fotoğraf Yarışması 2009’a Katılan Fotoğraflar.” Sergisi (Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Fotoğraf Sanatı Kurumu İşbirliği ile) katılımcıların tamamının takdir ve beğenisini toplamıştır, herkes bu serginin albümünü talep etmiştir. Sergi ile birlikte gerçekleştirdiğimiz kokteylimiz müzik eşliğinde sürmüştür.

Faaliyetlerimiz bunlarla da sınırlı kalmamıştır. CEPA’da Böbrek Hastalıkları, Hipertansiyon ve Diyabet Yönünden Bilgilendirme ,Kan Şekeri ve Hipertansiyon Ölçümü Standı kurulmuştur. 300'e yakın kişinin kan şekeri ve tansiyonu ölçülmüştür. Elde edilen verilerin analizi en kısa zamanda yayınlanacaktır.

Dünya Böbrek Günü aktivitelerimizin fotoğrafları ilişikte sunulmuştur

***

2010 DÜNYA BÖBREK GÜNÜ'NDEN GÖRÜNTÜLER >>>

Prof. Dr. AYLA SAN'IN KONUŞMASI (Power Point Slayt Dosyası) >>>

 

Copyright (c) 2000 anadolubv.org.tr. Tüm Hakları Saklıdır.