2017 DÜNYA BÖBREK GÜNÜ ETKİNLİKLERİMİZ

 

 

 


9 Mart’ta Yenimahalle Belediyesi Konferans Salonu’nda büyük bir kalabalık ile Dünya Böbrek Günü çok güzel bir ortamda gerçekleştirilmiştir.
Prof. Dr. Ayla San açılış konuşmasını yaptıktan sonra “Obezite ve Böbrek” konusunda genel bir bilgi vermiştir.


Dünyadaki ve Türkiye’deki obezitenin genel durumu hakkında bilgi vermiştir. Türkiye’deki erkeklerin %21.2’sinin, kadınların ise %41,5’inin obez olduğunu belirtmiştir.


Arkasından Obezite Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Daire Başkanlığı adına Doç. Dr. Sebahattin Kocadağ, Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı obezite ile mücadele ilgili çalışmalar ve gelinen nokta ve okullarda yapılan obezite yönünden alınan tedbirler, son söz olarak da spor yapan kişilerin çok az olduğu, artırılması gerektiği hakkında bilgi vermiştir.


Prof. Dr. Şehsuvar Ertürk “Obezite ve Hipertansiyon” adlı bir konuşma yapmıştır. Obezite ve hipertansiyonun önüne geçebilmek için risk faktörleri ile mücadele yani hareketli yaşam biçimi sürdürmek, sağlıklı-dengeli beslenmek, sigarayı bırakmak, aşırı alkol tüketmemek gerektiğini belirtmiştir.
Doç. Dr. Serpil Müge Değer de “Obezite ve Kronik Böbrek Hastalığı” hakkında bilgi vermiştir. Ülkemizde ve Dünyadaki obezite oranlarından bahsetmiştir, bu oranlara dayanarak, obezite ve kronik böbrek hastalığının ülkemizde ve tüm dünyada ciddi boyutlarda olduğunu dile getirmiştir.


2. Açık Oturum’da “Obezite, Diyabet ve Böbrek Hastalıkları” üzerine Prof. Dr. Siren Sezer bir konuşma yapmıştır. Türkiye’de bu hastalıkların durumu üzerinde durmuş, bugünkü gelinen nokta hakkında bilgi vermiştir.


Prof. Dr. GülKızıltan “ObeziteveBeslenme” konusunu anlatırken, obezite ile karşı karşıya kalmamak için beslenme ile ilgili alınması gereken tedbirlere değinmiştir. Besin gruplarından bahsetmiş, su, tuz, şeker tüketimi üzerine halkı bilgilendirmiştir.


Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Murat Zergeroğlu “Sağlık, Böbrekler, Spor” konusunda bilgi vermiştir.Egzersizin insan hayatı üzerindeki önemine değinmiştir.


Diğer aktiviteler;
Diğer taraftan da Yrd.Doç. Dr. Perim Özyiğit başkanlığında, kan basıncı, ağırlık ve boy, vücut kitle indeksi  ölçümleri yapılmıştır. “ObeziteveBöbrekSağlığı” üzerine 150 kişilik bir halk kitlesi ile anket çalışması yapılmıştır.